Aktualności Instytutu

Apel PROP
Apel PROP
24-12-2024

APEL PAŃSTOWEJ RADY OCHRONY PRZYRODY o powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych jako wyrazu świętowania, w trosce o środowisko, zwierzęta i nas samych.

Świętujmy radośnie, ale pozwólmy przyrodzie trwać w spokoju.

Christmas wishes
Christmas wishes
23-12-2024

As the year draws to a close, we extend our heartfelt gratitude to all who support and inspire our mission to explore, protect, and understand the ocean's vast wonders. May this holiday season bring peace, joy, and warmth to you and your loved ones.

Here's to a New Year filled with curiosity, collaboration, and discovery. Happy Holidays from all of us at the Institute of Oceanology, Polish Academy of Sciences!

Konkurs na stanowisko dyrektora Stacji Naukowej w Paryżu Polskiej Akademii Nauk
Konkurs na stanowisko dyrektora Stacji Naukowej w Paryżu Polskiej Akademii Nauk
12-12-2024

Prezes Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora jednostki pomocniczej działającej pod nazwą Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Paryżu.

Przewidywany termin objęcia stanowiska: pierwszy kwartał  2025 r.

Termin składania zgłoszeń: 10 stycznia  2025 r.

Miejsce składania zgłoszeń (z dopiskiem na kopercie – Konkurs na Dyrektora PAN Stacji Naukowej w Paryżu): Sekretariat konkursu: Biuro Współpracy z Zagranicą PAN, pokój 2509, pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki (XXV piętro) lub na adres elektroniczny rekrutacja.paris@paris.pan.pl

Oferta konkursowa

Coroczne Spotkanie Atlantic Distributed Biological Observatory
Coroczne Spotkanie Atlantic Distributed Biological Observatory
12-12-2024

W dniach 10-12 grudnia 2024  w Bremie, w Niemczech, w Domu Nauki (House of Science)  odbyło się coroczne spotkanie Atlantic Distributed Biological Observatory (ADBO). W spotkaniu wzięła udział liczna reprezentacja z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie (Agnieszka Beszczyńska-Moller,  Aleksandra Cherkasheva, Ilona Goszczko, Monika Kędra, Artur Palacz, Marta Szczepanek).

ADBO jest międzynarodową inicjatywą mającą na celu koordynację badań morskich prowadzonych w uzgodnionych wspólnie obszarach  w atlantyckim sektorze Oceanu Arktycznego - jednym z kluczowych obszarów Arktyki, który obecnie doświadcza gwałtownych zmian klimatycznych i ekosystemowych. ADBO, jako kompleksowa sieć obserwacji zmian zachodzących w Arktyce, ma na celu monitorowanie zmian klimatu i środowiska oraz ich konsekwencji dla całego ekosystemu morskiego. 

Kolejne spotkanie odbędzie się w czasie ASSW2025, w Boulder, Kolorado, USA, 23 marca 2025 (Joint, all-DBO Community meeting for the pan-Arctic context). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych badaniami w atlantyckiej części Oceanu Arktycznego.

Jesienne czwartki z cyklem spotkań Morska Planeta | Feminizm morski | 24.10.2024
Jesienne czwartki z cyklem spotkań Morska Planeta | Feminizm morski | 24.10.2024
18-10-2024

Zapraszamy na spotkanie Feminizm Morski, które odbędzie się w czwartek 24.10 o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki.
W spotkaniu wezmą udział: dr Paulina Pakszys, naukowczyni z Instytutu Oceanologii PAN, pisarka i reporterka Katarzyna Boni, artystka wizualna Magdalena Lazar oraz filozofka dr Monika Bokiniec. Feminizm Morski to nowatorskie podejście, które łączy walkę o równość płci z problematyką morską, środowiskową oraz społeczno-ekonomiczną, a także analizuje, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie kobiet, zwłaszcza w regionach zależnych od morza. Wydarzenie będzie okazją do interdyscyplinarnej dyskusji na temat wkładu kobiet w badania morskie, twórczości kobiet-artystek, poruszających się po szerokich wodach zagadnień kobiecych i akwatycznych, uzupełnionej o filozoficzne spojrzenie dotykające nurtów eko i hydrofeminizmu.

Biuletyn projektu Detect2Protect
Biuletyn projektu Detect2Protect
17-10-2024

Z przyjemnością informujemy, że w październiku ukazał się biuletyn projektu Detect2Protect, w którym uczestniczy IO PAN. Poniżej słowo wstępne Koordynatora Projektu.

Szanowni Państwo, Przyjaciele Morza Bałtyckiego,
jako koordynator projektu Detect2Protect finansowanego z programu BIODIVERSA+ i krajowych agencji finansujących, mam wielką przyjemność zaprezentować Państwu pierwszy biuletyn projektu. Głównym celem projektu Detect2Protect jest lepsze zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych między zanieczyszczeniem środowiska, a zmianami w różnorodności biologicznej oraz dostarczenie nowych narzędzi do oceny ryzyka środowiskowego w różnych rejonach Morza Bałtyckiego. Szczegółowe informację dotyczące założeń naukowych projektu są dostępne na stronie internetowej Detect2Protect – Biodiversa+.

W związku z powyższym, w imieniu całego konsorcjum Detect2Protect mam nadzieję, że zamieszczone w biuletynie informacje o dotychczasowej aktywności w ramach projektu będą dla Państwa interesujące. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z krajowym partnerem projektu (prof. Ksenia Pazdro, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, pazdro@iopan.pl) lub bezpośrednio ze mną.

Życzę pięknej nadbałtyckiej jesieni!

Z wyrazami szacunku,
Kari K. Lehtonen
Koordynator Projektu BIODIVERSA+ Detect2Protect
email - kari.lehtonen@syke.fi