Podstawowym przedmiotem moich badań jest zooplankton arktyczny, przede wszystkim widłonogi z rodzaju Calanus. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu stanowią one podstawę pokarmową dla wyższych poziomów troficznych, takich jak ryby, ptaki i ssaki morskie. Badania nad zooplanktonem osadzam w kontekście ekologii ich głównych drapieżników, zwłaszcza planktonożernych ptaków morskich – alczyków, które dzięki swojej liczebności i roli w nawożeniu arktycznej tundry są nazywane ekologicznymi inżynierami Arktyki.
Swoją przygodę z badaniami nad ekologią zooplanktonu arktycznego rozpoczęłam w 2015 roku w Instytucie Oceanologii PAN, gdzie pracuję do dziś. Mam doświadczenie w składaniu wniosków grantowych – aktualnie kieruję dwoma projektami Opus NCN. Odbyłam również półroczny staż na Uniwersytecie w Tromsø, a także nawiązuję nowe współprace naukowe, by realizować kolejne pomysły badawcze. Jestem osobą otwartą i budzącą zaufanie, która ceni szczerość jako podstawę budowania dobrych relacji w grupie. Więcej słucham niż mówię, co pozwala mi lepiej zrozumieć potrzeby innych i efektywnie wspierać ich w realizacji celów.
Oferuję swoje wsparcie w przejściu przez wymagający proces, jakim są studia doktoranckie, bazując na własnym doświadczeniu zdobytym w trakcie 10-letniej pracy naukowej. W szczególności mogę pomóc w takich obszarach jak rozwijanie kompetencji miękkich, organizacja pracy, zarządzanie projektami, nawiązywanie kontaktów naukowych, autoprezentacja oraz przygotowywanie wniosków o finansowanie badań.
Moje doświadczenie zawodowe obejmuje organizowanie i uczestnictwo w rejsach badawczych i w eksperymentach brzegowych, aktywne dzielenie się swoimi osiągnięciami i zainteresowaniami naukowymi: na konferencjach, wyjazdach stażowych, rozmaitych spotkaniach, a także zdobywanie funduszy na projekty naukowe oraz podejmowanie działań związanych z upowszechnianiem i popularyzowaniem osiągnięć naukowych
Za swoje mocne strony uważam współpracę w zespole i poszukiwanie okazji do współdziałania – co daje okazję do poznania nowych procedur/badań i metod pomiarowych oraz budowanie i utrwalanie sieci kontaktów, co poszerza horyzonty naukowe. Wierzę, że angażując się projekty naukowe, a potem w proces komunikowania o nich społeczeństwu, czujemy, że możemy mieć wpływ na budowanie lepszego świata.
Moje mocne strony chętnie wykorzystam w pracy z Mentee. W procesie mentoringowym chętnie poruszę również tematy związane z dbaniem o budowanie mostów między osobami o różnym doświadczeniu zawodowym, jakością współpracy w środowisku pracy oraz wzmacnianiem świadomości roli kobiet w nauce.
Od 2013 jestem związany z Instytutem Oceanologii PAN, gdzie zajmuje się wykorzystaniem metod hydroakustycznych oraz innych bezinwazyjnych technik do badania dna morskiego, a także toni wodnej. Na co dzień zajmuję się problematyką mapowania powierzchni dna, obiektów antropogenicznych występujących na nim, w tym wraków i struktur poddennych. Ukończyłem również studia podyplomowe z Hydrografii Morskiej na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Brałem udział w sześciu projektach badawczych finansowanych przez Unię Europejską i NATO, których celami były badania nad niebezpiecznymi obiektami zatapianymi w morzach i oceanach oraz rozwój technologii podwodnej. Aktualnie biorę udział w realizacji trzech kolejnych podobnych projektów. Byłem członkiem lub szefem zespołów badawczych na wielu jednostkach pływających (również zagranicznych) oraz mam doświadczenie w pracy w Arktyce.
Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół aparatury pomiarowej, robotyki podwodnej, metod automatycznego przetwarzania i wizualizacji danych. Bardzo dobrze znam procedury, które obowiązują w Instytucie Oceanologii PAN oraz świetnie radzę sobie z organizacją pracy, a także planowaniem i realizacją pomiarów na morzu.
Specjalizuję się w chemii analitycznej, chemii morskiej oraz naukach o środowisku. Moje doświadczenie obejmuje prowadzenie projektów badawczych, zarządzanie interdyscyplinarną współpracą oraz wykonywanie prac laboratoryjnych skoncentrowanych na analizie chemicznej i badaniach środowiskowych. Moje główne zainteresowania naukowe koncentrują się na chemicznych aspektach środowisk polarnych, ze szczególnym naciskiem na zanieczyszczenie wód morskich w regionach polarnych. Moja praca ma na celu lepsze zrozumienie interakcji chemicznych i biologicznych w systemach morskich, zwłaszcza w delikatnych regionach polarnych, oraz podnoszenie świadomości na temat wyzwań środowiskowych w tych obszarach.
Potrafię skutecznie współpracować z badaczami z różnych dziedzin. Do wyzwań podchodzę w sposób metodyczny, dzieląc je na mniejsze etapy i opracowując praktyczne rozwiązania. Umiejętnie poruszam się w dynamicznym środowisku badawczym, dostosowując strategie i priorytety w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Obszary mentoringu, w których mam największe doświadczenie lub czuję, że mogę najwięcej zaoferować podopiecznemu to organizacja pracy – oferowanie wskazówek dotyczących planowania i zarządzania projektami badawczymi, strategie pozyskiwania funduszy na badania, doskonalenie umiejętności jasnego i skutecznego prezentowania badań w publikacjach i prezentacjach oraz doskonalenie umiejętności komunikacji i pracy zespołowej.
Brałam udział w wielu rejsach badawczych oraz projektowaniu i przeprowadzaniu eksperymentów inkubacyjnych. Przygotowywałam także wnioski badawcze, raporty i bazy danych. Zajmuje się również przygotowywaniem manuskryptów naukowych, podstawowymi analizami statystycznymi (PARAFAC, PCA, pipeline dada2) oraz biorę udział w wydarzeniach popularyzujących naukę, konferencjach, warsztatach itp. Moje badania koncentrują się na cyklu rozpuszczonej materii organicznej, jej właściwościach optycznych i składzie chemicznym.
Za swoje mocne strony w pracy uważam planowanie i zarządzanie (projektem/eksperymentem), umiejętność pracy zespołowej i rozwiązywania problemów (pokonywanie wyzwań technicznych/logistycznych), komunikację z odbiorcami naukowymi i pozanaukowymi, elastyczność, wytrwałość, proaktywne podejście (projektowanie badań, przygotowywanie wniosków, działania popularyzatorskie).
Moje umiejętności miękkie to zarządzanie projektami, autoprezentacja/wystąpienia publiczne, nawiązywanie kontaktów naukowych. Chętnie udzielę wsparcia w tych obszarach, jak również w poszukiwaniu źródeł finansowania badań lub rozwoju naukowego.
Od wielu lat jestem związany z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN). Zaczynałem jako wolontariusz, następnie kontynuowałem jako magistrant i doktorant, aż do obecnego stanowiska adiunkta. Moje główne zainteresowania badawcze dotyczą środowiska arktycznego, a szczególnie bentosu. Od kilku lat stosuję przede wszystkim metody molekularne, takie jak metabarkoding eDNA, w moich badaniach. Dodatkowo zajmuję się problemem zanieczyszczenia środowiska morskiego mikroplastikiem.
Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie analizy i wizualizacji danych, szczególnie z wykorzystaniem języka R, którym chętnie się podzielę. Ponadto, mogę pomóc w nawiązywaniu kontaktów naukowych, rozbudowywaniu sieci współpracy oraz poszukiwaniu możliwości współpracy. Chętnie podzielę się również swoimi doświadczeniami z zakresu organizacji pracy i zarządzania czasem.
Uzyskałam stopień doktora na Wydziale Nauk o Ziemi na UiT (Arctic University of Norway). Obecnie pracuję na stanowisku postdoc i kieruję projektem Marie Skłodowska-Curie COFUND w IOPAN. Pracowałam i studiowałam w różnych krajach, w tym na Uniwersytecie w Aarhus (Dania), w Instytucie Oceanograficznym Woods Hole (WHOI, USA) oraz w Uniwersyteckim Centrum na Svalbardzie (UNIS, Svalbard). Pomiędzy moim doktoratem a obecną pozycją pracowałam jako doradca ds. zewnętrznego finansowania badań (UE) na Uniwersytecie w Tromsø.
Moje zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na ekosystemie pokrywy lodowej, rekonstrukcji dawnych klimatów oraz środowisk regionu Arktyki przy użyciu mikropaleontologii morskiej, stabilnych izotopów i osadowego DNA.
Podopiecznym mogę zaoferować wsparcie w zakresie zarządzania projektami, nawiązywania kontaktów naukowych oraz poszukiwania możliwości finansowania badań lub rozwoju naukowego.
Swoje studia doktoranckie w ramach Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych w Centrum Studiów Polarnych (POLARKNOW) realizowałam w IO PAN. Tytuł mojej pracy doktorskiej, pod opieką prof. dr. hab. Jacka Piskozuba, nosił tytuł „Analiza strumieni wymiany masy, pędu oraz gazów istotnych dla zmian klimatu przez powierzchnię morza w Arktyce Europejskiej” i od tamtej pory zajmuję się oddziaływaniem morza i atmosfery. Specjalizuję się w procesach i czynnikach wpływających na wielkość, sezonowość i efektywność wymiany CO2 między oceanem a atmosferą, różnych metodach pomiaru strumieni oraz przyszłych scenariuszy zmian klimatu w związku z zmianami elementów, od których zależne są strumienie wymiany. Moje badania polegają na precyzyjnym pomiarze charakterystyk fizycznych służących do określenia klimatu oraz czynników klimatycznych, analizie klimatu lokalnego, zmniejszeniu błędu pomiarowego i niepewności związanych z wykorzystaniem metod bezpośrednich w pomiarach strumieni w skali mikroregionu.
Za swoje mocne strony uważam upór w dążeniu do realizacji celu, dokładność, odwagę w zadawaniu pytań i szukaniu pomocy, umiejętność przyglądania się danemu problemowi czy tematowi z różnych punktów widzenia. W swojej pracy kieruję się otwartą głową i nigdy nie skreślam żadnego, nawet początkowo najbardziej absurdalnego pomysłu.
Obszary mentoringu, w których chętnie wesprę Mentee to rozwijanie kompetencji miękkich, ulepszenie organizacji pracy, autoprezencja/wystąpienia publiczne oraz poszukiwanie możliwości finansowania badań lub rozwoju naukowego.
W swojej pracy łączę działalność naukową z popularyzacją wiedzy, pełniąc aktywną rolę jako menedżerka komunikacji i promocji. Zarządzam stronami internetowymi Instytutu Oceanologii PAN oraz prowadzę liczne projekty w mediach społecznościowych, dbając o promocję wydarzeń naukowych i angażowanie zarówno środowiska akademickiego, jak i szerokiej publiczności.
Swoje dotychczasowe badania koncentrowałam na analizie właściwości aerozoli w Arktyce Europejskiej, a następnie skupiłam się na edukacji i popularyzacji wiedzy dotyczącej tego regionu oraz zmian klimatu. Posiadam bogate doświadczenie w zakresie badań naukowych (rejsy, granty, analiza danych) oraz organizacji i koordynacji projektów. Brałam udział w licznych międzynarodowych inicjatywach badawczych, obejmujących także aspekty z pogranicza nauk społecznych i artystycznych.
Kluczowe znaczenie mają dla mnie umiejętne planowanie, dobór odpowiednich środków przekazu oraz skuteczna koordynacja wydarzeń. W procesie mentoringu pomogę znaleźć optymalne rozwiązania w zakresie zarządzania czasem, komunikacji, promocji oraz organizacji wydarzeń naukowych. Kreatywność i elastyczność mogą być kluczem do sukcesu. Chętnie wesprę Mentee także w obszarze trudności z przygotowaniem publikacji lub wniosków grantowych.
Z wykształcenia jestem oceanografem, który od wielu lat nieustannie poszerza swoje zainteresowania i doświadczenia z pogranicza chemii, biologii i fizyki morza. Moją mocną stroną jest właśnie umiejętność holistycznego spojrzenia na problemy naukowe, oraz ukierunkowanie na integrację wielu źródeł wiedzy i szerokiej gamy narzędzi służących do obserwacji i modelowania zmian w ekosystemach morskich. Pracując jako oceanograf w Niemczech, USA, Danii, Japonii, Australii a przez ostatnie 9 lat w Polsce nabyłem doświadczenia w pracy zespołowej w bardzo różnych środowiskach, budując bogatą sieć kontaktów, z których młodzi naukowcy w IO PAN również korzystają.
Miałem szczęście spotkać w życiu wspaniałych mentorów, którzy pokazali mi jak rozwijać potencjał naukowy i osobisty tak w sobie, jak i wśród współpracowników. Chętnie dzielę się swoim doświadczeniem w zarządzaniu projektami naukowymi i koordynacją badań naukowych (praca dla Global Ocean Observing System w latach 2016-2024), a także skutecznym komunikowaniu i promowaniu pracy naukowej przed różnymi grupami interesariuszy. Jako zdobywca kilku wielomilionowych grantów, służę radą w procesie zdobywania finansowania badań.
Od 10 lat jestem związana z Instytutem Oceanologii PAN. Moje badania skupiają się na analizie zanieczyszczeń organicznych w próbkach abiotycznych i biotycznych pobranych z Morza Bałtyckiego oraz Arktyki. Ich celem jest określenie wpływu działalności człowieka i zmian klimatycznych na obecność tych zanieczyszczeń. Dodatkowo zajmuję się badaniem procesów bioakumulacji i biomagnifikacji zanieczyszczeń w morskim łańcuchu troficznym.
Moimi atutami są otwartość, umiejętność słuchania, zwracanie uwagi na szczegóły oraz patrzenie na problemy z różnych perspektyw. Mogę pomóc w usprawnianiu organizacji pracy, priorytetyzacji obowiązków, tworzeniu przejrzystych prezentacji oraz przygotowywaniu wniosków grantowych, takich jak PRELUDIUM.
Jestem badaczką z doświadczeniem w badaniach nad ekologią morską, szczególnie różnorodnością i funkcjonowaniem zespołów bentosowych. W mojej pracy łączę pasję do poznawania procesów zachodzących w ekosystemach morskich z praktycznym podejściem do analiz i interpretacji danych. Fascynują mnie zagadnienia związane z bioróżnorodnością morską i interakcjami pomiędzy organizmami a środowiskiem.
Jako mentor chętnie wesprę w rozwijaniu umiejętności związanych ze skutecznym planowaniem i organizacją pracy naukowej. Chętnie podzielę się wskazówkami na temat analizy danych, przygotowania prezentacji naukowych, czy skutecznego pisania publikacji. Postaram się stworzyć przyjazną atmosferę współpracy, w której wspólnie można znaleźć rozwiązania dla wyzwań naukowych i zawodowych.
Specjalizuję się w wykorzystaniu osadów morskich do rekonstrukcji przeszłych i współczesnych warunków środowiskowych. W tym celu korzystam zarówno z analiz geochemicznych osadów, jak i zbadań zachowanych zespołów kopalnych organizmów morskich, przede wszystkim otwornic. Interesuję się również obiegiem węgla oraz rolą, jaką w tym procesie pełnią organizmy kalcyfikujące. Moim głównym obszarem badań jest Ocean Atlantycki, od Mórz Nordyckich, przez nabrzeża namorzynowe Everglades, po głębokowodny obszar równikowy.
Moje mocne strony to: swoboda w pisaniu tekstów naukowych i popularnonaukowych, kreatywność w planowaniu badań i stawianiu pytań badawczych, doświadczenie i pasja w opowiadaniu o temacie badań, wiedza na temat pozyskiwania grantów polskich i zagranicznych, doświadczenie w pracy w międzynarodowej organizacji badawczej, organizacja wydarzeń naukowych, współpraca badawcza z USA.
Obszary mentoringu, w których mogę pomóc najbardziej: skuteczny networking naukowy, doświadczenie w pisaniu wniosków o granty badawcze, pomoc w wyszukiwaniu możliwości finansowania badań, wsparcie w autoprezentacji oraz w przekazywaniu wiedzy różnym odbiorcom.
Z wykształcenia jestem chemikiem, a doktorat z zakresu biogeochemii obroniłam w IOPAN. Odbyłam staż podoktorski w USA, a także zdobyłam doświadczenie w pozyskiwaniu i realizacji kilkunastu grantów krajowych i międzynarodowych. Jestem autorką i współautorką kilkudziesięciu prac naukowych.
Skupiam się na badaniu interakcji między wodami podziemnymi a ekosystemami morskimi w różnych środowiskach, od arktycznych fiordów po Morze Bałtyckie. Moje badania łączą metody geochemiczne i izotopowe w celu analizowania obiegu związków biogenicznych oraz węgla. Szczególnie interesują mnie ekologiczne i biogeochemiczne skutki wypływu wód podziemnych (SGD) oraz cykle węgla, azotu i fosforu w środowisku morskim.
Moje kompetencje obejmują pomoc w przygotowaniu esejów i artykułów naukowych oraz posterów i prezentacji na konferencje, pisaniu i prowadzeniu grantów oraz nawiązywaniu kontaktów naukowych.